if you want to remove an article from website contact us from top.

    an arrangement for one container needs to have at least 4 flowers in it and the total wholesale cost must be less than $12. at wholesale, lilies cost $2 per flower and roses cost $3 per flower. if x is the number of lilies and y is the number of roses, which graph represents the system of inequalities for this scenario?

    James

    Guys, does anyone know the answer?

    get an arrangement for one container needs to have at least 4 flowers in it and the total wholesale cost must be less than $12. at wholesale, lilies cost $2 per flower and roses cost $3 per flower. if x is the number of lilies and y is the number of roses, which graph represents the system of inequalities for this scenario? from EN Bilgi.

    An arrangement for one container needs to have at

    Answer: .

    Math Resources/ algebra/ word problem/

    An arrangement for one container needs to have at least 4 flowers in it and the total wholesale cost must be less than $ 12. At wholesale, lilies cost $ 2 per flower and roses cost $ 3 per flower. If x is the number of lilies and y is the number of roses, which graph represents the system of inequalities for this scenario? Next Submit

    Question

    Gauthmathier2165

    Grade 8 · 2021-11-17

    YES! We solved the question!

    Check the full answer on App Gauthmath

    An arrangement for one container needs to have at least flowers in it and the total wholesale cost must be less than . At wholesale, lilies cost per flower and roses cost per flower. If is the number of lilies and is the number of roses, which graph represents the system of inequalities for this scenario? Next Submit

    Good Question (65) Answer 4.7 (535) votes Detailed steps (96)

    Excellent Handwriting (56)

    Easy to understand (55)

    Clear explanation (53)

    Write neatly (45) Correct answer (42) Help me a lot (37)

    Gauthmathier1094

    Grade 8 · 2021-11-17

    Answer & Explanation

    YES! We solved the question!

    Check the full answer on App Gauthmath

    Thanks (124)

    Does the answer help you? Rate for it!

    Still Have Questions?

    Find more answers or ask new questions now.

    One Gauth, All Math.

    Download Gauthmath App, snap, learn, and master Math with your own expert.

    Free download APP

    Gauthmath is free to download for everyone, anywhere, anytime.

    Top Elite Math Tutors

    Super qualified math tutors from top universities will solve your math problems. Isn't it unbelievable?

    24*7

    Snap your math questions anytime, Gauthmath is available 24/7.

    All math problems covered

    You must have some questions that others can't help you, but Gauthmath can.

    Related Questions

    A florist is creating \(10\) centerpieces for the tables at a wedding reception. Roses cost \(\$2.50\) each, lilies cost \(\$4\) each, and irises cost \(\$2\) each. The customer has a budget of \(\$300\) allocated for the centerpieces and wants each centerpiece to contain \(12\) flowers, with twice as many roses as the number of irises and lilies combined.

    Write a system of linear equations that represents the situation.

    Load More

    Gauthmath:help worldwide math homework

    05:50

    Statistics: Using Samples to Estimate the Population

    04:57

    What is the Perpendicular Chord Bisector Theorem

    05:17

    How to Rationalize the Denominator

    03:41

    Introductions of Triangles | Types of Triangles

    More

    Source : www.gauthmath.com

    📈An arrangement for one container needs to have at least 4 flowers in it and the total wholesale cost

    Click here 👆 to get an answer to your question ✍️ An arrangement for one container needs to have at least 4 flowers in it and the total wholesale cost must be …

    06/26/2020 Mathematics Middle School

    answered • expert verified

    An arrangement for one container needs to have at least 4 flowers in it and the total wholesale cost must be less than $12. At wholesale, lilies cost $2 per flower and roses cost $3 per flower. If x is the number of lilies and y is the number of roses, which graph represents the system of inequalities for this scenario?

    Log in to add comment

    Expert-verified answer

    The graph that most effectively illustrates the system of inequalities for the given scenario would be:

    - Graph A

    Given that,Minimum flowers in the arrangement = 4 flowers

    The wholesale cost should be < $12

    Cost of Lilies = $2 per flower

    Cost of Roses = $3 per flower

    where number of lilies number of rose

    Get more Answers for FREE

    Snap questions with the app, get community help, find expert textbook explanations, and see instant step-by-step math solutions.

    Why am I seeing this?

    By signing up, you accept the Brainly Terms of Service⬈

    (opens in a new tab)

    & Privacy Policy⬈

    (opens in a new tab)

    .

    Already have an account?

    by watching video

    diavinad8 and 12 more users found this answer helpful

    5.0 (6 votes) Advertisement

    Answer

    klondikegj and 42 more users found this answer helpful

    4.3 (17 votes) Advertisement

    Still have questions?

    Get more Answers for FREE

    Snap questions with the app

    Get help from the community

    Find expert explanations for textbooks

    View instant step-by-step math solutions

    Already have an account?

    New questions in Mathematics

    select all prisms that have a volume between 25 and 40 cubic units? Sorry cant send a picture, but I work on FLVS

    Guess the song I don't need a man, I need a puppy Allergic to you, every time you touch me Emotional maturity for d-u-m-m-i-e-s- I don't have the …

    time to pretend you're funny I'm back and I'm better I put that teddy bear you gave me in a blender I drew a d*** on all your sweatshirts I hate you so much right now!

    can someone please help me i need a good grade and i need to show my work so please help and write it out

    You can't stand to see me shine, better buy a visor You don't ever cross my mind, what's a sheep to a tiger? On your horse so high, swear to God I'm…

    higher Know you're beggin' for a dime, I'ma throw you a fiver Beggin' for it, beggin' for it, beggin' for some relevance As soon as I pull up on you, scare you like a skeleton You can't stand to see me shine, better buy a visor You don't ever cross my mind, what's a sheep to a tiger? Guess the song!!!!

    heyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy

    Wnna be friends anyone???????

    please help i need to write out my work to so please tell me how to show it

    Winny went to a clothing store to buy some clothes for school. The total cost of the clothes was $22.88, which she paid in cash.Which of the following…

    is one advantage of paying by cash?

    A linear function contains the following points. What are the slope and y-intercept of this function?

    The cost of 3 bags of grapes is normally $ 9.36 , but they are on sale for $ 7.59 . What is the savings for each bag?

    Previous Next

    Source : brainly.com

    System of Equations and Inequalities Flashcards

    Start studying System of Equations and Inequalities. Learn vocabulary, terms, and more with flashcards, games, and other study tools.

    System of Equations and Inequalities

    5.0 1 Review Solve: 2x+7y=14 4x+14y=21

    Click card to see definition 👆

    No Solution (parallel lines)

    Click again to see term 👆

    Solve: 4x+2y+3z=1 2x-3y+5z=-14 6x-y+4z=-1

    Click card to see definition 👆

    Solution (2, 1, -3)

    Click again to see term 👆

    1/12 Created by amycramer75TEACHER

    Terms in this set (12)

    Solve: 2x+7y=14 4x+14y=21

    No Solution (parallel lines)

    Solve: 4x+2y+3z=1 2x-3y+5z=-14 6x-y+4z=-1 Solution (2, 1, -3)

    A florist must make 5 identical bridesmaid bouquets for a wedding. She has a budget of $160 and wants 12 flowers for each bouquet. Roses cost $2.50 each, lilies cost $4 each, and irises cost $2 each. She wants twice as many roses as the other two types of flowers combined. Write a system of equations that represents this situation.

    2.5x + 4y + 2z = 32 x + y + z = 12 x = 2(y + z)

    You have $25 to spend on 21 pounds of three kinds of apples. Empire apples cost $1.40 per pound, Red Delicious apples cot $1.10 per pound, and Golden Delicious apples cost $1.30 per pound. You want the weight of the Red Delicious apples to equal twice the combined weight of the other two kids. How many pounds of each kind of apple should you buy. Write a system of equations that represents this situation.

    1.4x + 1.1y + 1.3z = 25

    x + y + z = 21 y = 2(x + z)

    You can multiply any two matrices.

    Yes Matrix

    a rectangular arrangement of numbers in rows and columns

    The solution to a system of 3 equations is an ordered triple.

    True

    The only method for solving a system of 3 equations is by using matrices.

    False

    The method for naming matrices

    m (rows) X n (columns)

    We can use our calculator to find the inverse of a matrix.

    Only if it has one

    The solution to an system of linear inequalities

    the shaded regions that overlap

    Elimination is not a valid method for solving systems of equations.

    No

    Sets with similar terms

    Systems of Equations Quiz Review

    34 terms Images Jennifer_Overmann

    Solving Systems: Introduction to Linear combi…

    11 terms neakita_sharday

    Systems of Linear Equations

    14 terms mcecchini

    Systems of Linear Equations Unit Test Review

    15 terms katherinenguyenn

    Sets found in the same folder

    Parent Functions 16 terms Images amycramer75 TEACHER

    Adding and subtracting Polynomials, Multiplyi…

    42 terms amycramer75 TEACHER

    Other sets by this creator

    STAAR Review - Solving Linear Equations

    22 terms amycramer75 TEACHER

    Bundle 2 Test Review

    44 terms amycramer75 TEACHER

    Writing Linear, Quadratic and Exponential Fun…

    27 terms Images amycramer75 TEACHER

    Bundle 1 Test Review 2018-19

    24 terms amycramer75 TEACHER

    Verified questions

    ADVANCED MATH

    Rocco and Biff are two koala bears frolicking in a meadow. Suddenly, a tasty clump of eucalyptus falls to the ground, catching their attention. Biff glances at Rocco, who appears to be 15 m away, then over to the eucalyptus, which appears to be 18 m away. From Biff’s point of view, Rocco and the eucalyptus are separated by an angle of

    45^\circ. 45 ∘

    . Rocco’s top running speed is 1.0 m/s, but Biff can run one and a half times as fast. Can Biff beat Rocco to the eucalyptus? State any assumptions you make.

    Verified answer ADVANCED MATH

    A family of four tries to eat dinner together as much as possible. On Tuesday, some family members sit down for dinner. How many different possible groups of diners are there? (Their position at the table does not matter.) List all the possible groupings.

    Verified answer ADVANCED MATH

    A company produces six products in the following fashion. Each unit of raw material purchased yields four units of product 1, two units of product 2, and one unit of product 3. Up to 1,200 units of product 1 can be sold, and up to 300 units of product 2 can be sold. Each unit of product 1 can be sold or processed further. Each unit of product 1 that is processed yields a unit of product 4. Demand for products 3 and 4 is unlimited. Each unit of product 2 can be sold or processed further. Each unit of product 2 that is processed further yields 0.8 unit of product 5 and 0.3 unit of product 6. Up to 1,000 units of product 5 can be sold, and up to 800 units of product 6 can be sold. Up to 3,000 units of raw material can be purchased at $6 per unit. Leftover units of products 5 and 6 must be destroyed. It costs$4 to destroy each leftover unit of product 5 and $$ 3 to destroy each leftover unit of product 6. Ignoring raw material purchase costs, the per-unit sales price and production costs for each product are shown in Table 24. Formulate an LP whose solution will yield a profitmaximizing production schedule. Table 24: [math]\begin{matrix} \text{Product} & \text{Sales Price }( $$ ) & Production Cost ($) 1 & 7 & 4 2 & 6 & 4 3 & 4 & 2 4 & 3 & 1 5 & 20 & 5 6 & 35 & 5$$$\end{matrix}$[/math]

    Verified answer ADVANCED MATH

    Determine the day of the week on which you were born.

    Source : quizlet.com

    Do you want to see answer or more ?
    James 16 day ago
    4

    Guys, does anyone know the answer?

    Click For Answer